KIM JESTEŚMY?

WU-HAE
Michał Dewódzki, Wojtek Świtalski, Krzysiek Herzyk, Marcin Guzik, Vladimir Sakhonchik, Marcin Bzyk.

WU-HAE – polski zespół założony w 1999 r. w Nowej Hucie. Pomysłodawcami oraz założycielami grupy są wokaliści Marcin Bzyk – Bąk i Marcin Guzik.

Muzycy formacji współpracowali m.in. z ś.p. Jarosławem Śmietaną i ś.p. Wojciechem Karolakiem. Bzyk i Guzik wzięli udział w nagraniach do albumu „Story of Polish Jazz” (2004) Jarosława Śmietany. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyki.

Pierwszy oficjalny album WU-HAE  „Życie na raty” został wydany w 2006 roku przez Metal Mind Productions. Krążek był nominowany do nagrody Superjedynki 2007 w kategorii Płyta Roku – Rock. 6 lipca 2007 WU-HAE na zaproszenie grupy KORN wystąpiło jako support podczas ich koncertu w katowickim Spodku.

Lata 2008 – 2009 były również czasem pracy muzyków WU-HAE oraz zaproszonych gośćmi m.in. Maciej Maleńczuk, Grzegorz Markowski, Olaf Deriglasoff, Paweł Mąciwoda, oraz Piotr Wróbel  nad albumem „Opera Nowohucka”, która została wydana w listopadzie 2009 roku. Jest to album koncepcyjny, stworzony myślą o 60. rocznicy powstania Nowej Huty. Ponadto album został wydany w nowatorski sposób na nośniku PenDrive, umieszczonym w metalowej puszce.

Na początku 2010 roku zespół zostaje laureatem nagrody „Odloty”, przyznawaną przez czytelników Gazety Wyborczej.

W styczniu 2012 roku zespół wydał kolejną płytę długogrającą pod tytułem „Merry crisis and a happy new fear”. Na albumie pojawiło się 14 nowych kompozycji, które grupa promowała przez akcję „Nie pie**ol, kup płytę!” oraz przez bezpośrednią dystrybucję „Kultura Pod Drzwi”.

25 listopada 2013 roku odbyła się premiera płyty „Poeci Wyklęci”

Na płycie zespół Wu- Hae wykorzystał wiersze polskich poetów wyklętych, zwanych także przeklętymi. „Poeci wyklęci” odcisnęli piętno na formacji. Zespół zagrał kilka pojedynczych koncertów, a w wyniku traumy skład został rozwiązany.

Po długiej nieobecności na scenie muzycznej w 2018 roku zespół Wu-Hae w nowo skompletowanym składzie rozpoczął pracę nad nowym materiałem. Premiera płyty „Dziki kraj” miała miejsce w 2019 roku. Utworów „Krakowiaczek” i „Wypierd***ć” pochodzących z tej płyty nie trzeba przedstawiać.

          

 Dyskografia

WU-HAE / Życie na raty 2006 Metal Mind Productions

WU-HAE / Opera Nowohucka 2009 Das Werk

WU-HAE / Merry crisis and a happy new fear 2012 Das Werk

WU-HAE / Poeci wyklęci 2013 Das Werk

WU-HAE / Dziki Kraj 2019 Soliton

Gościnnie na płytach innych, składanki:

Jarek Śmietana / A Story of Polish Jazz 2004 JSR 

„Wyspiański wyzwala / 2008 Warner Music Poland

„Wisława Szymborska Zaśpiewana”/ 2016 EMPIK